Compare 2 prices for Milwaukee M18 FH-0 18V M18 FUEL 4-mode SDS-Plus Hammer Drill Bare Unit — from £196.49 to £199.99 across 2 UK sellers including UK Planet Tools, I T S. Save up to £3.50 (2%).
| Auxiliary Handle | Yes |
| Battery Capacity | Not Applicable |
| Battery Included | No |
| Battery System | M18 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Brand | Milwaukee |
| Cable Length | Not Applicable |
| Charging Time | Not Applicable |
| Chuck Size | 26 mm |
| Chuck Type | SDS-Plus |
| Colour | Red/Black |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Drill Bits & Chucks | SDS-Plus |
| Drilling Mode | 4-Mode |
| Expiry Date | Not Applicable |
| Features | Heavy Duty, Brushless Motor, AUTOSTOP Safety, 4-Mode Operation |
| Impact Energy | 2.5 J |
| Item Diameter | Unknown |
| Item Height | Unknown |
| Item Length | Unknown |
| Item Weight | 4.5 kg |
| Item Width | Unknown |
| Kickback Protection | AUTOSTOP™ |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Material | Metal/Plastic |
| Max Drilling Concrete | 26 mm |
| Max Drilling Steel | 13 mm |
| Max Drilling Wood | 28 mm |
| Max Percussion Rate | 0 - 4800 bpm |
| Maximum Torque | Unknown |
| Model | M18FH-0 |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | M18FH-0 |
| No Load Speed | 0 - 1330 rpm |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power | 18V |
| Power (W) | Not Applicable |
| Power Source | Battery |
| Room | Any |
| Set Includes | Bare Unit |
| Speed | 0 - 1330 rpm |
| Type | Rotary Hammer Drill |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration Drilling | 12.9 m/s² |
| Voltage | 18 V |
| Voltage (V) | 18 V |
| Weight with Battery | 4.5 kg |
Milwaukee Tool is a heavy-duty power tool, hand tool and accessories manufacturer focused on professional trades, known for cordless innovation and jobsite solutions.
Techtronic Industries (UK) Limited, Suite A, Second Floor, Parkway, Marlow, Bucks, SL7 1YL, England
Cordless and corded power tools, hand tools, measuring/instrumentation, accessories (blades, bits, fixings), storage systems (e.g., modular storage), and PPE for professional users.
No reviews yet
Be the first to share your experience