Compare 1 price for Makita Rotary Hammer HR004GZ02 40V Max XGT Cordless Brushless SDS Plus AVT 28mm With Case Dust Extraction System — from £462.00 across 1 UK seller including Tools 4 Trade.
| Auxiliary Handle | Yes |
| Battery Capacity | N/A (Bare Tool) |
| Battery Included | No (Body Only) |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) XGT |
| Blows per Minute | 0 - 5,000 bpm |
| Brand | Makita |
| California Prop 65 Warning | Unknown |
| Chuck Size | 28 mm |
| Chuck Type | Quick Change SDS Plus |
| Color | Blue/Black |
| Colour | Blue/Black |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Features | Brushless Motor, AVT, Dust Extraction, AWS, Variable Speed |
| Impact Energy | 2.9 J |
| Item Height | 232 mm |
| Item Length | 404 mm |
| Item Weight | 4.0 kg |
| Item Width | 102 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 year (3 years if registered) |
| Max Drilling (Concrete) | 28 mm |
| Max Drilling (Steel) | 13 mm |
| Max Drilling (Wood) | 32 mm |
| Model | HR004GZ02 |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | HR004GZ02 |
| Number of Items in Set | 8 |
| Power | 40V Max |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Case, Dust Extractor, Quick Change Chucks |
| Size | 28 mm Capacity |
| Speed | 0 - 980 rpm |
| Type | Rotary Hammer |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 40 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience