Compare 3 prices for Makita Pole Saw UA004GZ 40V Max XGT Cordless Brushless 300mm12 1500W Bare Unit — from £456.99 to £555.39 across 3 UK sellers including Power Tool Mate, Tools 4 Trade, BP Tools UK. Save up to £98.40 (18%).
| Accessories Included | Shoulder Harness, Wrench, Bar Cover |
| Assembly Required | Yes |
| Attachments Included | Guide Bar, Saw Chain |
| Battery Included | No |
| Battery Life | Varies by battery amp-hour |
| Blade Length | 300mm |
| Brand | Makita |
| California Prop 65 Warning | Unknown |
| Chain Speed | 20 m/s |
| Color | Teal/Black |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Cutting Length | 300mm |
| Features | Brushless Motor, Telescopic, AFT, Electric Brake |
| Horsepower | 2.0 hp (Equivalent) |
| Item Height | 40 V |
| Item Weight | 13 kg |
| Manufacturer Warranty | Standard Makita Warranty |
| Material | Metal/Plastic |
| Model | UA004GZ |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | UA004GZ |
| Noise Level | Unknown |
| Oil Tank Capacity | 160 ml |
| Power | 1500W |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Makita XGT |
| Style | Telescopic Pole Saw |
| Type | Pole Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 40V |
| Year Manufactured | 2023 |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience