Compare 3 prices for Makita Pole Saw DUA301Z 18V36V LXT Cordless Brushless Max Length 3,8m 1000W Bare Unit — from £494.99 to £549.00 across 3 UK sellers including Power Tool Mate, Tools 4 Trade, Machine Mart. Save up to £54.01 (10%).
| Accessories Included | Guide Bar, Saw Chain, Guide Bar Cover, Shoulder Harness, Wrench |
| Assembly Required | Yes |
| Attachments Included | Chainsaw |
| Bar Length | 30 cm |
| Battery Included | No |
| Battery Life | Varies by battery capacity (36V/18Vx2) |
| Battery Technology | LXT Lithium-Ion |
| Blade Length | 30 cm |
| Brand | Makita |
| Cable Length | Cordless |
| California Prop 65 Warning | Unknown |
| Chain Speed | 0 - 20 m/s |
| Color | Teal/Black |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Cutting Length | 30 cm |
| Engine Size | N/A (30cc equivalent) |
| Features | Brushless Motor, Telescopic Shaft, Torque Boost Mode, AFT Technology |
| Horsepower | 1.34 hp (1000W) |
| Item Height | 191 mm |
| Item Length | 2826 - 3892 mm |
| Item Weight | 8.5 kg |
| Item Width | 155 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Standard (3 Years with registration) |
| Material | Metal / Plastic |
| Maximum Reach | Approx 5 m |
| Model | DUA301Z |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DUA301Z |
| Noise Level | 92 dB(A) |
| Oil Tank Capacity | 160 ml |
| Power | 1000 W |
| Power Source | Battery |
| Product Line | LXT 18V x2 |
| Style | Telescopic Cordless Pole Saw |
| Tank Capacity | 160 ml |
| Type | Pole Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 36 V |
| Year Manufactured | 2024 |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience