Compare 7 prices for Makita Pole Saw DUA200Z 18V LXT Cordless Brushless 200mm 260W Bare Unit — from £184.99 to £199.99 across 7 UK sellers including C J Sinclair, Tools 4 Trade, I T S and more. Save up to £15.00 (8%).
| Accessories Included | Guide Bar, Saw Chain, Guide Bar Cover, Wrench, Shoulder Harness |
| Assembly Required | Yes |
| Attachments Included | Guide Bar |
| Battery Included | No |
| Battery Life | Varies by battery capacity |
| Blade Length | 200mm |
| Brand | Makita |
| California Prop 65 Warning | Unknown |
| Chain Speed | 0 - 12.0 m/s |
| Color | Teal/Black |
| Colour | Blue |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Length | 200mm |
| Engine Type | Electric |
| Features | Brushless Motor, Electric Brake, XPT, Lightweight |
| Item Height | 155mm |
| Item Length | 1760mm |
| Item Weight | 2.5kg |
| Item Width | 121mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Material | Metal/Plastic |
| Model | DUA200Z |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DUA200Z |
| Noise Level | 86 dB(A) |
| Power | 260W |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Makita 18V LXT |
| Style | Fixed Shaft Pole Saw |
| Tank Capacity | 55ml (Chain Oil) |
| Type | Pole Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 18V |
| Year Manufactured | 2024 |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience