Compare 1 price for Makita HR2470WX/2 3.3kg Electric SDS Plus Drill 240V — from £125.00 across 1 UK seller including Screwfix.
| Application | Drilling, Hammering, Chiselling |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Battery Included | No |
| Blows per Minute | 0-4,500 bpm |
| Box Shape | Rectangular |
| Brand | Makita |
| Cable Length | 2.5 m |
| Chuck Size | SDS Plus |
| Chuck Type | SDS-Plus |
| Colour | Teal/Black |
| Control Style | Trigger Switch |
| Corded/ Cordless | Corded |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Current Type | AC |
| Drill Bits & Chucks | SDS Plus |
| Electrical Connection | UK 3-Pin Plug |
| Features | 3-Mode, Torque Limiter, Variable Speed |
| Finish | Plastic/Metal |
| Impact Energy | 2.4 J |
| Item Height | 214 mm |
| Item Length | 370 mm |
| Item Weight | 3.3 kg |
| Item Width | 84 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Material | Metal/Plastic |
| Max Drilling (Concrete) | 24 mm |
| Max Drilling (Steel) | 13 mm |
| Max Drilling (Wood) | 32 mm |
| Model | HR2470WX/2 |
| Motor Type | Brushed |
| Mounting Style | Handheld |
| MPN | HR2470WX/2 |
| Number of Items in Set | 4 |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Switches | 1 |
| Operation Method | Manual |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Plug Type | Type G (UK) |
| Power | 780 W |
| Power (W) | 780 W |
| Power Source | Corded Electric |
| Resistance Properties | Dust Resistant |
| Set Includes | SDS Drill, Carry Case, Side Handle, Depth Stop |
| Speed | 0-1,100 RPM |
| Suitable For | Concrete, Wood, Metal |
| Switch Style | Trigger |
| Type | Rotary Hammer Drill |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 240 V |
| Voltage (V) | 240 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience