Compare 2 prices for Makita Driver Drill DF332DSAJ 12V Max CXT Cordless Brushless 38 2-Speed 35Nm With 2 x 2.0Ah Batteries, Charger Case — from £175.99 to £189.99 across 2 UK sellers including Tools 4 Trade, C J Sinclair. Save up to £14.00 (7%).
| Auxiliary Handle | No |
| Battery Capacity | 2.0 Ah |
| Battery Included | Yes |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | CXT Slide |
| Brand | Makita |
| Charging Time | 30 min |
| Chuck Size | 10 mm |
| Chuck Type | Keyless |
| Color | Blue/Black |
| Colour | Blue/Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Features | Brushless Motor, LED Light, Variable Speed, Electric Brake |
| Hard Torque | 35 Nm |
| Item Diameter | With |
| Item Height | 217 mm |
| Item Length | 154 mm |
| Item Weight | 1.0 kg |
| Item Width | 66 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Max Drilling Steel | 10 mm |
| Max Drilling Wood | 28 mm |
| Maximum Torque | 35 Nm |
| Model | DF332DSAJ |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DF332DSAJ |
| No Load Speed Gear 1 | 0 - 450 rpm |
| No Load Speed Gear 2 | 0 - 1500 rpm |
| Number of Batteries | 2 |
| Number of Items in Set | 5 |
| Power | Cordless Electric |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Batteries, Charger, Case, Drill Driver |
| Size | Compact |
| Soft Torque | 21 Nm |
| Speed | 1500 RPM |
| Type | Drill Driver |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 12 V |
| Voltage (V) | 12 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience