Compare 1 price for Makita Driver Drill DDF487Z 18V LXT Cordless 12 2-Speed Keyless Chuck Max 40Nm Bare Unit — from £136.20 across 1 UK seller including Tools 4 Trade.
| Auxiliary Handle | No |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Brand | Makita |
| Chuck Size | 13 mm |
| Chuck Type | Keyless |
| Color | Blue/Black |
| Colour | Blue/Black |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Drill Bits & Chucks | 13mm Keyless Chuck |
| Features | Brushless Motor, LED Light, Compact, Variable Speed, XPT |
| Hard Torque | 40 Nm |
| Item Height | 232 mm |
| Item Length | 150 mm |
| Item Weight | 1.3 kg |
| Item Width | 81 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Max Drilling Steel | 13 mm |
| Max Drilling Wood | 36 mm |
| Maximum Torque | 40 Nm |
| Model | DDF487Z |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DDF487Z |
| No Load Speed Gear 1 | 0 - 500 rpm |
| No Load Speed Gear 2 | 0 - 1700 rpm |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power | Cordless Electric |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Bare Tool |
| Size | Sub-Compact |
| Soft Torque | 25 Nm |
| Speed | 1700 RPM |
| Torque Settings | 20 + Drill |
| Type | Drill Driver |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 18 V |
| Voltage (V) | 18 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience