Compare 3 prices for Makita DPB184Z 18v LXT Portable Bandsaw Naked — from £276.99 to £299.95 across 3 UK sellers including Power Tool Mate, Tooled Up, My Tool Shed. Save up to £22.96 (8%).
| Battery Capacity | Not Included |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Diameter | Not Applicable |
| Blade Length | 730 mm |
| Blade Location | Internal |
| Blade Material | Bi-Metal |
| Blade Speed | 0 - 3.2 m/s |
| Blade Strength | Standard |
| Blade Width | 13 mm |
| Brand | Makita |
| Cable Length | Cordless |
| Charging Time | Depends on Battery/Charger |
| Colour | Blue/Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 90° |
| Cutting Depth | 66 mm |
| Handle Material | Plastic/Rubber |
| Item Diameter | Not Applicable |
| Item Height | 242 mm |
| Item Length | 373 mm |
| Item Weight | 3.6 kg |
| Item Width | 174 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (Extended to 3 via Registration) |
| Max Cutting Capacity (Round Pipe) | 66 mm |
| Max Cutting Capacity (Square Section) | 66 x 66 mm |
| Model | DPB184Z |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DPB184Z |
| Number of Items in Set | 3 |
| Number of Pieces | 1 |
| Power Source | Battery |
| Safety Type IP | Not Rated |
| Set Includes | Bare Tool, Blade, Hex Wrench |
| Suitable For | Metal, Plastic |
| Type | Portable Bandsaw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 18 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience