Compare 4 prices for Makita DF333DWAE 12v MAX CXT Drill Driver Kit - 2 x 2ah Batteries, Charger and Case — from £118.99 to £136.95 across 4 UK sellers including Power Tool Mate, I T S, Tooled Up and more. Save up to £17.96 (13%).
| Auxiliary Handle | No |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Battery Included | Yes |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Brand | Makita |
| Charging Time | 70 min |
| Chuck Size | 10 mm |
| Chuck Type | Keyless |
| Color | Blue |
| Colour | Blue |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Features | Compact, LED Light, Variable Speed, 2-Speed Gearbox |
| Item Height | 209 mm |
| Item Length | 179 mm |
| Item Weight | 1.1 kg |
| Item Width | 66 mm |
| Max in Steel | 10 mm |
| Max in Wood | 21 mm |
| Maximum Torque | 30 Nm |
| Model | DF333DWAE |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | DF333DWAE |
| No Load Speed (High) | 0 - 1,700 rpm |
| No Load Speed (Low) | 0 - 450 rpm |
| Number of Batteries | 2 |
| Number of Items in Set | 5 |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Batteries, Charger, Case, Drill Driver |
| Speed | 1700 RPM |
| Torque Settings | 20 + Drill |
| Type | Drill Driver |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 12 V |
| Voltage (V) | 12 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience