| Auxiliary Handle | No |
| Battery Capacity | Not Included |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Brand | Makita |
| Cable Length | Not Applicable |
| Charging Time | Dependent on Battery Used |
| Chuck Size | 13 mm |
| Chuck Type | Keyless |
| Colour | Blue/Black |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Drill Bits & Chucks | 13 mm Keyless Chuck |
| Features | Adjustable Torque, Compact, 2-Speed Gearbox, Electric Brake |
| Item Diameter | Not Applicable |
| Item Height | 227 mm |
| Item Length | 214 mm |
| Item Weight | 1.6 kg |
| Item Width | 79 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with Online Registration) |
| Max Drilling Steel | 13 mm |
| Max Drilling Wood | 36 mm |
| Maximum Torque | 42 Nm |
| Model | DDF453Z |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | DDF453Z |
| No Load Speed High | 0 - 1,300 rpm |
| No Load Speed Low | 0 - 400 rpm |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power | 18 V |
| Power (W) | Not Specified |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Bare Tool |
| Speed | 1300 RPM |
| Type | Drill Driver |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 18 V |
| Voltage (V) | 18 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience