Compare 3 prices for Makita CXT 12V Max Reciprocating Saw Body Only — from £67.99 to £71.94 across 3 UK sellers including Screwfix, Toolstation, I T S. Save up to £3.95 (5%).
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | Lithium-Ion (CXT) |
| Blade Change | Tool-less |
| Blade Location | Centered |
| Blade Strength | Standard |
| Brand | Makita |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm |
| Capacity MS Pipe | 50 mm |
| Capacity Wood | 50 mm |
| Charging Time | Dependent on battery |
| Collectable/ Vintage | No |
| Color | Blue |
| Colour | Blue |
| Control | Dual (Paddle and Trigger) |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Action | Reciprocating |
| Cutting Angle | Straight |
| Cutting Depth | 50 mm |
| Item Height | 165 mm |
| Item Length | 376 mm |
| Item Weight | 1.3 kg |
| Item Width | 64 mm |
| Length Of Stroke | 13 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Model | JR103DZ |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | JR103DZ |
| Noise Sound Pressure | 78 dB(A) |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Saw Blades, Hex Wrench |
| Size | 376mm x 64mm x 165mm |
| Stroke Length | 13 mm |
| Strokes Per Minute | 0 - 3,300 spm |
| Sub-Type | Reciprocating Saw |
| Suitable For | Wood, Plastic, Metal Pipe |
| Switch Type | Dual (Paddle and Trigger) |
| Type | Reciprocating Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration Cutting Chipboard | 8.0 m/sec² |
| Vibration Cutting Wood | 8.0 m/sec² |
| Vibration K Factor | 1.5 m/sec² |
| Voltage | 12 V Max |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience