| Auxiliary Handle | Yes |
| Battery Capacity | Not Applicable |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Not Applicable |
| Brand | Makita |
| Cable Length | 2.5 m |
| Charging Time | Not Applicable |
| Chuck Size | 13 mm |
| Chuck Type | Keyed |
| Colour | Blue |
| Corded/ Cordless | Corded |
| Country/Region of Manufacture | Japan |
| Drill Bits & Chucks | Chuck Key |
| Features | Torque Limiter, Percussion Action, Double Insulated, Variable Speed |
| Impact Rate | 0 - 22,500 bpm |
| Item Diameter | 152 mm (Max Core) |
| Item Height | 420 mm |
| Item Length | 300 mm |
| Item Weight | 5.2 kg |
| Item Width | 110 mm |
| Manufacturer Warranty | 3 Year (requires online registration) |
| Max Core Diameter | 152 mm |
| Max in Steel | 13 mm |
| Max in Wood | 30 mm |
| Maximum Torque | Not Specified |
| Model | 8406 |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | 8406/1 |
| No Load Speed | 1,500 rpm |
| Noise Sound Pressure | 94 dB(A) |
| Number of Batteries | 0 |
| Number of Items in Set | 4 |
| Power | 850 W |
| Power (W) | 850 W |
| Power Source | Corded Electric |
| Set Includes | Drill, Chuck Key, Side Handle, Carry Case |
| Speed | 0 - 1,500 rpm |
| Type | Diamond Core Drill |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration Drilling | 2.5 m/sec² |
| Vibration Hammer Drilling | 9.5 m/sec² |
| Voltage | 110 V |
| Voltage (V) | 110 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
Better then i ever thought it would be. I had a good dewalt drill with no clutch. It would slam your hand into a wall or try and twist your arm. This drill is a solid piece of kit that keeps the drill ridged thus making drilling with a diamond drill smooth and effortless. Well worth the few extta pounds