| Brand | DEWALT |
| Item Depth | 47mm |
| Item Diameter | Single |
| Item Height | 8.0mm OL:117mm WL:75mm |
| Item Weight | 0.04kg |
| Material | Steel |
| Model | DT5219-QZ |
| Number of Items in Set | 1 |
| Suitable For | Drill |
| Type | Drill Bit |
DEWALT is a professional power tool and accessories brand operated by Stanley Black & Decker, serving construction, industrial, and demanding DIY users with cordless platforms, jobsite solutions, and storage systems.
Cordless and corded power tools, hand tools, accessories, batteries/chargers, outdoor power equipment, storage, fasteners/anchors, and jobsite systems (e.g., XR, FLEXVOLT, TOUGHSYSTEM, TSTAK).
This is a good product which does what it should very well.
Good product. Well known brand. Ideal for purpose.
Perfect for the job I had to do. Toolstation was the only place that I could get the drill bit without waiting until the next day.
Superb heavy duty and well sharpened bit, made light work of 3mm galvanised fencing.
Ok struggled with stainless but completed in the rnd
Excellent quality kit at an excellent price.
Great product. Managed to drill several holes in metal plate and still sharp - plenty more life in it yet.
I needed to drill into box section which it done no problem
Good quality drill bit. I can’t understand the negative reviews where the drill broke after using first or second time. I was drilling 5mm metal and didn’t have to put hardly any pressure on the drill. It left a nice clean cut.
Good workshop tool, very happy with it.
Excellent product at a great price
I am not sure about buying cheap drill bits, this one is sharp and goes like a knofe through butter. Well done Dewalt
wasnt as bad asI thought it would be having used click & collect Thank you
The drill is not as described. I returned the drill as it is not 75mm long. Staff unable to explain why this is or offer an alternative.
I bought 2 one was excellent the other rubbish.
Does its job as it should