Compare 1 price for Dewalt DWS52KT Plunge Cut Saw, 2x Guide Rails, Connector Piece, T-STAK Case & Guide Rail Bag — from £623.99 across 1 UK seller including I T S.
| Bevel Capacity | 47° |
| Blade Diameter | 165 mm |
| Brand | DeWalt |
| Colour | Yellow/Black |
| Compatible Mounting Type | Guide Rail |
| Corded/ Cordless | Corded |
| Item Length | 303 mm |
| Material | Plastic/Metal |
| Max. Depth of Cut at 90° | 59 mm |
| Max. Depth of Cut at 90° (with rails) | 55 mm |
| Model | DWS520 |
| MPN | DWS52KT |
| No Load Speed | 1750 - 4000 rpm |
| Power Input | 1300 Watts |
| Saw Type | Plunge Saw |
| Type | Plunge Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
DEWALT is a professional power tool and accessories brand operated by Stanley Black & Decker, serving construction, industrial, and demanding DIY users with cordless platforms, jobsite solutions, and storage systems.
Cordless and corded power tools, hand tools, accessories, batteries/chargers, outdoor power equipment, storage, fasteners/anchors, and jobsite systems (e.g., XR, FLEXVOLT, TOUGHSYSTEM, TSTAK).
No reviews yet
Be the first to share your experience