| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Clamp Type | Keyless Lever Action |
| Blade Location | Centred |
| Blade Positions | 4-Position |
| Brand | DeWalt |
| Collectable/ Vintage | No |
| Colour | Yellow/Black |
| Control | Trigger Control |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Action | Reciprocating |
| Cutting Angle | Variable |
| Handle Material | Plastic/Rubber Overmold |
| Item Height | 190 mm |
| Item Length | 425 mm |
| Item Weight | 2700 g |
| Item Width | 92 mm |
| Length Of Stroke | 28.6 mm |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited Warranty (Subject to Registration) |
| Model | DCS380N |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | DCS380N |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Power Output | 560 Watts |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Set Includes | Bare Tool |
| Shoe Type | Pivoting Adjustable |
| Sound Power | 98 dB(A) |
| Sound Pressure | 87 dB(A) |
| Speed Control | Variable Speed Trigger |
| Strokes Per Minute | 0-2,950 spm |
| Sub-Type | Reciprocating Saw |
| Suitable For | Wood, Metal, Plastic, Plasterboard, PVC |
| Type | Saws |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration Emission | 26.0 m/s² |
| Voltage | 18 V |
DEWALT is a professional power tool and accessories brand operated by Stanley Black & Decker, serving construction, industrial, and demanding DIY users with cordless platforms, jobsite solutions, and storage systems.
Cordless and corded power tools, hand tools, accessories, batteries/chargers, outdoor power equipment, storage, fasteners/anchors, and jobsite systems (e.g., XR, FLEXVOLT, TOUGHSYSTEM, TSTAK).
Been wanting to add this to my tool kit and used it to cut up pallets, trees and some off cuts and It’s dewalt and does the job it’s intended to.
Great tool, easy to use, very quick & handy for making rough cuts
Great tool for cutting things off, this is not a precision tool.
Bottom of Gate sticking to floor, no longer,
But bit of a Ruff cut, first time using could have done the job with less hace.
Great Dewalt Product, felt like a powerful tool, which made it a little hard to handle, when not used to the tool. Great that’s all dewalt batteries are interchangeable
Great piece of kit, very versatile saw not too heavy
The sales assistant was excellent & brought up the products I required & they were delivered the next day, great.
Good saw easy blade change over and direction, and tge staff at scotswood road are very helpful and assited my choice
Brilliant bit of kit very useful easy blade change flies through what ever I’m cutting
Excellent piece of kit. Used for so many different jobs.
Good customer service and didnt have to wait for next day delivery
Excellent product. Will cut through anything. Surprisingly powerful.
Good tool perfect price, easy to order and everything went smoothly from ordering to picking up. Easy to use cuts thought wood easy less hassle, not to heavy to handle.
Fantastic tool! I needed it to remove an old stair bannister that had been framed and boarded, and it made the task easy. Definitely a worthwhile investment.
Really pleased with this tool. It's not heavy and has ample power for what I need it for which is cutting up pallets.
This is a superb tool. Gets you out of trouble on so many occasions.
Brought as a replacement to prior one I had for years with lots of use and hard wear, very satisfied with this product
Excellent tool easy to use long battery life seems to be very strong
A great powerful tool works as good as expected from a great brand
A nice comfortable easy to use saw ,it suits my needs nicely.
Used to demolish some wooden decking, went through everything very easily, even the thicker supports. Being able to change the blade orientation was very useful.