Compare 6 prices for Bosch UniversalGrind 18V-75 Cordless Angle Grinder — from £69.95 to £107.96 across 6 UK sellers including Tooled Up, My Tool Shed, B & Q and more. Save up to £38.01 (35%).
| Action | Rotary/Grinding |
| Battery Capacity | Depends on battery used |
| Battery Included | No (Bare Tool) |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Brake System | No |
| Brand | Bosch |
| Colour | Green |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Disc Diameter | 115mm |
| Grinding Spindle Thread | M14 |
| Handle Type | Side Handle |
| Item Diameter | 115mm |
| Item Height | Small |
| Item Length | 315 mm |
| Item Weight | 1700 g |
| Item Width | 120 mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years (3 years with registration) |
| Model | UniversalGrind 18V-75 |
| MPN | 06033D4001 |
| No-load speed | 2,800 – 11,500 rpm |
| Power | 18V |
| Power (W) | 750 W (Equivalent) |
| Power Source | Battery |
| Protection Type | Restart Protection |
| Speed Selection | Yes |
| System Compatibility | 18V POWER FOR ALL ALLIANCE |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 18 V |
No reviews yet
Be the first to share your experience