Compare 3 prices for Bosch Expert SDS Max 8X Hammer Drill Bit 28 x 920mm — from £129.99 to £131.95 across 3 UK sellers including Toolstation, Tooled Up, My Tool Shed. Save up to £1.96 (1%).
| Brand | Bosch |
| Diameter | 28 mm |
| Drill Bit Type | Hammer Drill Bit |
| Head Type | 4-Cutter Full Carbide |
| Item Depth | 4cm |
| Item Diameter | 28 mm |
| Item Height | SDS-max |
| Item Weight | 2.27 |
| Manufacturing Process | Bosch Carbide Technology |
| Material Suitability | Reinforced Concrete, Concrete, Concrete Building Block, Hard Stone |
| Model | BOS2608900250 |
| MPN | 2608900250 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Pack Quantity | 1 |
| Series | Expert |
| Shank Shape | SDS Max |
| Suitable For | Drill |
| Total Length | 920 mm |
| Type | Drill Bit |
| Working Length | 800 mm |
No reviews yet
Be the first to share your experience