Compare 4 prices for Bosch Expert SDS Max 8X Hammer Drill Bit 16 x 540mm — from £59.99 to £69.99 across 4 UK sellers including I T S, Tooled Up, My Tool Shed and more. Save up to £10.00 (14%).
| Brand | Bosch |
| Chuck Size | 18 mm |
| Chuck Type | SDS-Max |
| Color | Grey |
| Colour | Multicoloured |
| Country/Region of Manufacture | Germany |
| Cutter Type | 4-Cutter |
| Diameter | 16 mm |
| Drill Bits & Chucks | Drill Bit |
| Drilling Target | Reinforced Concrete, Concrete, Natural Stone, Masonry |
| Features | 4-Cutter Full Carbide Head |
| Item Depth | 4cm |
| Item Diameter | 16 mm |
| Item Height | (Dia)16,00mm |
| Item Length | 540 mm |
| Item Weight | 0.7 |
| Item Width | 16 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Material | Full Carbide |
| Model | 2608900215 |
| MPN | 2608900215 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Product Line | Expert |
| Set Includes | Drill Bit |
| Shank Shape | SDS Max |
| Size | 16x400x540mm |
| Suitable For | Drill |
| Technology | Bosch Carbide Technology |
| Total Length | 540 mm |
| Type | Drill Bit |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Working Length | 400 mm |
No reviews yet
Be the first to share your experience