Compare 4 prices for Milwaukee M18 FCOS230-121 FUEL Cut Off Saw 1 x 12.0Ah — from £599.87 to £665.99 across 4 UK sellers including CNS Power Tools, Trade Counter Direct, Toolden and more. Save up to £66.12 (10%).
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Battery Included | Yes |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | Li-ion |
| Blade Diameter | 230 mm |
| Blade Length | 23 cm |
| Blade Location | Left |
| Blade Strength | High |
| Bore Size | 22.2 mm |
| Braking System | RAPIDSTOP™ |
| Brand | Milwaukee |
| Charging Time | 130 min |
| Color | Red |
| Colour | Red |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 45° |
| Cutting Depth | 85mm |
| Item Diameter | 230 mm |
| Item Height | 67cm |
| Item Length | 65.9cm |
| Item Weight | 4800g |
| Item Width | 35cm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (Extended to 3 via registration) |
| Material | Metal/Plastic |
| Max Cutting Depth | 85 mm |
| Max Water Inlet Pressure | 6 bar |
| Model | M18FCOS230-121 |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | M18FCOS230-121 |
| No Load Speed | 6600 rpm |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Battery |
| Room | Outdoor/Well-ventilated Indoor |
| Safety Type IP | IP20 |
| Set Includes | Battery, Charger, Diamond Blade, Abrasive Wheel |
| Sound Power Level | 112.8 dB(A) |
| Suitable For | Concrete |
| Tracking System | ONE-KEY™ |
| Type | Saw Kit |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration Level | 1.81 m/s² |
| Voltage | 18 V |
Milwaukee Tool is a heavy-duty power tool, hand tool and accessories manufacturer focused on professional trades, known for cordless innovation and jobsite solutions.
Techtronic Industries (UK) Limited, Suite A, Second Floor, Parkway, Marlow, Bucks, SL7 1YL, England
Cordless and corded power tools, hand tools, measuring/instrumentation, accessories (blades, bits, fixings), storage systems (e.g., modular storage), and PPE for professional users.
No reviews yet
Be the first to share your experience