Compare 1 price for Milwaukee AG800-115E 240V 115mm 800W Angle Grinder — from £74.99 across 1 UK seller including Power Tool Mate.
| Action | Grinding/Cutting |
| Battery Included | No |
| Brand | Milwaukee |
| Colour | Red/Black |
| Corded/ Cordless | Corded |
| Disc Diameter | 115 mm |
| Item Diameter | 115 mm |
| Item Weight | 2.67 kg |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Max Cutting Depth | 28 mm |
| Model | AG800-115E |
| MPN | 4933451214 |
| No Load Speed | 11500 RPM |
| Power | 800 W |
| Power (W) | 800 W |
| Power Source | Corded Electric |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 240 V |
Milwaukee Tool is a heavy-duty power tool, hand tool and accessories manufacturer focused on professional trades, known for cordless innovation and jobsite solutions.
Techtronic Industries (UK) Limited, Suite A, Second Floor, Parkway, Marlow, Bucks, SL7 1YL, England
Cordless and corded power tools, hand tools, measuring/instrumentation, accessories (blades, bits, fixings), storage systems (e.g., modular storage), and PPE for professional users.
No reviews yet
Be the first to share your experience