| Action | Standard |
| Battery Included | No |
| Brake | No |
| Brand | Milwaukee |
| Burst Resistant Guard | Yes |
| Cable Length | 4 m |
| Colour | Red |
| Corded/ Cordless | Corded |
| Country/Region of Manufacture | TBA |
| Disc Diameter | 115 mm |
| Item Diameter | 115 mm |
| Item Height | 40.7 cm |
| Item Length | 194 mm |
| Item Weight | 2.0 kg |
| Item Width | 28.7 cm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Max. Cutting Depth | 28 mm |
| Model | AG800-115E |
| MPN | 4933451216 |
| No Load Speed | 11,500 rpm |
| Power | 800 W |
| Power (W) | 800 |
| Power Source | Corded Electric |
| Soft Start | Yes |
| Spindle Size | M14 |
| Switch Type | Slide Switch |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Variable Speed | No |
| Voltage | 240 V |
Milwaukee Tool is a heavy-duty power tool, hand tool and accessories manufacturer focused on professional trades, known for cordless innovation and jobsite solutions.
Techtronic Industries (UK) Limited, Suite A, Second Floor, Parkway, Marlow, Bucks, SL7 1YL, England
Cordless and corded power tools, hand tools, measuring/instrumentation, accessories (blades, bits, fixings), storage systems (e.g., modular storage), and PPE for professional users.
No reviews yet
Be the first to share your experience