Compare 4 prices for Makita RS001GZ 40v MAX Brushless XGT 185mm Circular Saw Naked — from £215.99 to £239.95 across 4 UK sellers including Power Tool Mate, I T S, Tooled Up and more. Save up to £23.96 (10%).
| Auxiliary Handle | Yes |
| Battery Capacity | N/A (Naked Unit) |
| Battery Included | No |
| Battery Platform | XGT 40V Max |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Diameter | 185 mm |
| Blade Location | Left |
| Blade Strength | Heavy-Duty |
| Bore Diameter | 30 mm |
| Brand | Makita |
| Cable Length | N/A (Cordless) |
| California Prop 65 Warning | Unknown |
| Chuck Size | 30 mm Bore |
| Chuck Type | Keyless |
| Color | Teal/Black/Silver |
| Colour | Teal/Black/Silver |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 0 - 53 Degrees |
| Cutting Depth | 65 mm at 90° |
| Features | Brushless Motor, ADT, Electric Brake, Magnesium Base |
| Item Diameter | 185 mm |
| Item Height | 282 mm |
| Item Length | 446 mm |
| Item Weight | 5.0 kg |
| Item Width | 196 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (Extended to 3 Years with Registration) |
| Max Cut at 45 Degrees | 45 mm |
| Max Cut at 53 Degrees | 38 mm |
| Model | RS001GZ |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | RS001GZ |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power | Cordless 40V Max |
| Power Source | Battery |
| Safety Type IP | XPT (Extreme Protection Technology) |
| Set Includes | Saw Body, Blade, Hex Wrench |
| Size | 185 mm |
| Speed | 6,400 RPM |
| Suitable For | Framing, Ripping, Cross-Cutting Timber |
| Type | Circular Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 40V Max |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience