Compare 4 prices for Makita Rotary Hammer HR004GZ01 40V Max XGT Cordless Brushless SDS Plus AVT 28mm With Case — from £309.99 to £388.21 across 4 UK sellers including Power Tool Mate, UK Planet Tools, Tools 4 Trade and more. Save up to £78.22 (20%).
| Auxiliary Handle | Yes |
| Battery Capacity | Body Only |
| Battery Included | No |
| Battery Series | XGT 40V Max |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Brand | Makita |
| Chuck Size | 28 mm |
| Chuck Type | SDS-Plus / Quick Change |
| Color | Blue |
| Colour | Blue |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Features | Brushless Motor, AVT, LED Light, Electric Brake, Quick Change Chuck |
| Impact Energy | 2.9 J |
| Impact Rate | 0 - 5,000 bpm |
| Item Height | 232 mm |
| Item Length | 389 mm |
| Item Weight | 4.0 kg |
| Item Width | 102 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 years with registration) |
| Max Drilling Concrete | 28 mm |
| Max Drilling Steel | 13 mm |
| Max Drilling Wood | 32 mm |
| Model | HR004GZ01 |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | HR004GZ01 |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Items in Set | 6 |
| Power | 40V Max |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Case, Extra Chuck, Side Handle, Depth Stop |
| Size | 28 mm |
| Speed | 0 - 980 RPM |
| Type | Rotary Hammer |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 40 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience