Compare 1 price for Makita MLS100N/1 255mm Electric Single-Bevel Mitre Saw 110V — from £219.99 across 1 UK seller including Screwfix.
| Application | Cutting Wood |
| Battery Included | No |
| Bevel Type | Single Bevel |
| Blade Diameter | 255mm |
| Blade Location | Centred |
| Blade Material | Tungsten Carbide Tipped (TCT) |
| Blade Strength | High |
| Blade Width | 2.5mm |
| Bore Diameter | 30mm |
| Box Shape | Rectangular |
| Brand | Makita |
| Cable Length | 2.5m |
| Colour | Blue |
| Control Style | Trigger Switch |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Current Rating | 13.6A |
| Current Type | AC |
| Cutting Angle | 45° Left/Right Mitre, 45° Left Bevel |
| Cutting Depth | 75mm |
| Decorative Style | Utility |
| Electrical Connection | 110V Yellow Industrial Plug |
| Features | Electric Brake, Dust Extraction, Bevel Cutting |
| Finish | Matte |
| Handle Material | Plastic/Rubber |
| Item Height | 530mm |
| Item Length | 612mm |
| Item Weight | 14.7kg |
| Item Width | 476mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with Registration) |
| Material | Aluminum/Plastic |
| Maximum Amperage | 15A |
| Model | MLS100N |
| Motor Type | Brushed |
| Mounting Style | Bench Mounted |
| MPN | MLS100N/1 |
| No Load Speed | 4200 RPM |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Switches | 1 |
| Operation Method | Manual |
| Orientation | Horizontal |
| Plug Type | 110V 16A Yellow Plug |
| Port Type | Dust Extraction Port |
| Power Source | Corded Electric |
| Resistance Properties | Dust Resistant |
| Room | Workshop |
| Safety Type IP | IP20 |
| Set Includes | Blade, Dust Bag, Vice |
| Smart Home Compatibility | No |
| Suitable For | Wood, MDF, Laminate |
| Switch Style | Trigger |
| Type | Mitre Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 110V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience