Compare 3 prices for Makita M5802 1050W 190mm Electric Circular Saw 240V — from £50.94 to £89.99 across 3 UK sellers including BP Tools UK, C J Sinclair, Screwfix. Save up to £39.05 (43%).
| Application | Cutting Wood |
| Battery Included | No |
| Blade Diameter | 190mm |
| Blade Location | Right |
| Blade Material | Tungsten Carbide Tipped (TCT) |
| Blade Strength | Standard |
| Blade Width | 2mm |
| Bore Diameter | 30mm |
| Box Shape | Rectangular |
| Brand | Makita |
| Cable Length | 2.0m |
| California Prop 65 Warning | No |
| Color | Blue |
| Colour | Blue |
| Control Style | Trigger |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Current Rating | 4.6A |
| Current Type | AC |
| Cutting Angle | 0-45 Degrees |
| Cutting Depth | 68mm at 90°, 46mm at 45° |
| Decorative Style | Industrial |
| Electrical Connection | UK 3-Pin Plug |
| Features | Soft Grip, Dust Extraction, Bevel Adjust |
| Finish | Plastic/Metal |
| Handle Material | Rubber/Plastic |
| Item Diameter | 190mm |
| Item Height | 255mm |
| Item Length | 297mm |
| Item Weight | 4.0kg |
| Item Width | 232mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Material | Steel/Plastic |
| Model | M5802 |
| Motor Type | Brushed |
| Mounting Style | Handheld |
| MPN | M5802 |
| No Load Speed | 4,900 RPM |
| Number of Items in Set | 4 |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Pieces | 4 |
| Number of Ports | 1 (Dust Port) |
| Number of Switches | 1 |
| Operation Method | Manual Trigger |
| Orientation | Right-Handed |
| Plug Type | Type G (UK) |
| Port Type | Dust Extraction |
| Power Source | Corded Electric |
| Resistance Properties | Dust Resistant |
| Room | Workshop, Garage |
| Safety Type IP | IP20 |
| Set Includes | Blade, Guide Rule, Hex Wrench |
| Smart Home Compatibility | None |
| Smart Home Protocol | None |
| Suitable For | Wood |
| Switch Style | Trigger Switch |
| Type | Circular Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 240V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience