Compare 1 price for Makita GA043GD201 40v Max XGT Cordless Brushless X-LOCK 115mm Paddle Switch Angle Grinder Inc 2x 2.5Ah Batts — from £404.00 across 1 UK seller including Tools 4 Trade.
| Action | Rotary |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Battery Capacity | 2.5 Ah |
| Battery Included | Yes |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bore Diameter | 22.23 mm |
| Brand | Makita |
| Cable Length | Not Applicable |
| California Prop 65 Warning | Not Specified |
| Charging Time | 28 min |
| Chuck Size | Not Applicable |
| Chuck Type | X-LOCK |
| Color | Blue |
| Colour | Blue |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Disc Diameter | 115 mm |
| Features | Brushless Motor, X-LOCK, AWS, AFT, Paddle Switch, Variable Speed |
| Grinder Type | Angle Grinder |
| Item Diameter | 115 mm |
| Item Height | Not Specified |
| Item Length | Not Specified |
| Item Weight | 3.0 kg |
| Item Width | Not Specified |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Max Wheel Thickness | 6 mm |
| Maximum Torque | Not Specified |
| Model | GA043G |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | GA043GD201 |
| Number of Batteries | 2 |
| Number of Items in Set | 5 |
| Power | Not Specified |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Batteries, Charger, Case, Angle Grinder |
| Size | 115 mm |
| Speed | 8500 rpm |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration Surface Grinding | 3.7 m/sec² |
| Voltage | 40 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience