| Action | Rotary |
| Battery Capacity | Compatible with all Makita 18V LXT batteries |
| Battery Included | No (Body Only) |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bore Diameter | 22.23 mm |
| Brake Type | Electric Brake |
| Brand | Makita |
| Capacity | 115 mm |
| Colour | Teal/Black |
| Compatible Brand | Makita |
| Compatible Model | Makita 18V LXT |
| Compatible Product | Makita 18V LXT Batteries |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Disc Diameter | 115 mm |
| Item Diameter | 115 mm |
| Item Height | 145 mm |
| Item Length | 362 mm |
| Item Weight | 2.3 kg |
| Item Width | 130 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Material | Metal/Plastic |
| Max Wheel Thickness | 7.2 mm |
| Model | DGA463Z |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DGA463Z |
| No Load Speed | 3,000 - 8,500 rpm |
| Noise Sound Pressure | 79 dB(A) |
| Number in Pack | 1 |
| Power | 18V |
| Power (W) | Not Specified |
| Power Source | Cordless |
| Style | Angle Grinder |
| Switch Type | Slide Switch |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration K Factor | 1.5 m/sec² |
| Vibration Surface Grinding | 6.5 m/sec² |
| Voltage | 18 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
Great piece of Kit. Excellent quality. Wish I’d gone cordless sooner
Great grinder but its makita so going to be. Its no good for using as a general purpose cutter but great for metal work
Absolutely brilliant machine light compact doesn’t lack in power good solid construction can’t fault it in anyway love it wish I’d purchased one of these sooner delivery was spot on kept me updated every step of the way and was with me bang on time great competitive price of this product love all makita power tools