| Auxiliary Handle | No |
| Battery Capacity | N/A (Body Only) |
| Battery Included | No |
| Battery System | LXT Lithium-Ion |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Diameter | 305 mm |
| Blade Location | Centered |
| Blade Strength | Professional Grade |
| Bore Diameter | 30mm |
| Brand | Makita |
| Cable Length | N/A (Cordless) |
| Chuck Size | 30mm Bore |
| Chuck Type | Blade Bolt |
| Colour | Teal/Black/Silver |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 60° Left to 60° Right |
| Cutting Depth | 92 mm |
| Dust Extraction | AWS Bluetooth Ready |
| Features | Brushless Motor, AWS, Laser Guide, ADT, Electric Brake |
| Item Diameter | 305 mm |
| Item Height | 716 mm |
| Item Length | 898 mm |
| Item Weight | 31.3 kg |
| Item Width | 644 mm |
| Laser Guide | Included |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (Extended to 3 Years with Registration) |
| Max Bevel Range | 48° Left to 48° Right |
| Max Cutting Capacity at 0° | 92 x 382 mm |
| Max Cutting Capacity at 45° Mitre | 92 x 268 mm |
| Max Mitre Range | 60° L to 60° R |
| Model | DLS211ZU |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DLS211ZU |
| No Load Speed | 4,400 rpm |
| Number of Batteries | 2 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power | Cordless 36V |
| Power Source | Battery |
| Safety Features | Electric Brake |
| Safety Type IP | Standard |
| Set Includes | Saw Body, Blade, Vice, Hex Wrench, AWS Unit |
| Slide System | Forward Rail |
| Speed | 4,400 rpm |
| Suitable For | Wood, Timber, Joinery |
| Type | Mitre Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 36 V (18V x2) |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
Superb....cuts 225mm timber with ease.
Best on the market in my opinion.
Cracking mitre saw with smooth actions and accurate cuts. Cannot complain about it. It is however heavy and is best kept on a saw stand.
Best saw ever owned. Makita is outstanding quality. You get what you pay for
The saw is great but it was let down by the service, before ordering i check availability to be told they had 2 for next day delivery so i order it on the saturday only for it to turn up at the the store on Tuesday evening. I chase customer service for a time on the sunday and monday only to be told we dont guarantee next day delivery,and i couldnt cacel the order until the shop had received it