| Base Material | Magnesium Die-cast |
| Battery Capacity | Not Included |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Diameter | 190 mm |
| Blade Length | Not Applicable |
| Blade Location | Left |
| Blade Material | Tungsten Carbide Tipped (TCT) |
| Bore Diameter | 20mm |
| Brand | Makita |
| Cable Length | Cordless |
| California Prop 65 Warning | Unknown |
| Charging Time | Depends on Battery and Charger |
| Collectable/ Vintage | No |
| Color | Blue/Black |
| Colour | Blue/Black |
| Compatible Battery Range | Makita 18V LXT |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Cutting Angle | 0 - 50 Degrees |
| Cutting Depth | 57mm at 90°, 40mm at 45°, 36mm at 50° |
| Handle Material | Rubberized Soft Grip |
| Item Height | 246 mm |
| Item Length | 356 mm |
| Item Weight | Approx. 3.1kg |
| Item Width | 185 mm |
| Manufacturer Warranty | Standard Makita Warranty |
| Max Cut at 45 Degrees | 49 mm |
| Max Cut at 50 Degrees | 44 mm |
| Model | DHS710ZJ |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | DHS710ZJ |
| No Load Speed | 3700 rpm |
| Noise Sound Power | 96 dB(A) |
| Noise Sound Pressure | 85 dB(A) |
| Number of Batteries | 0 |
| Number of Items in Set | 5 |
| Number of Pieces | 5 |
| Power Source | Cordless |
| Set Includes | Saw Body, TCT Blade, Hex Wrench, Guide Rule, Dust Nozzle |
| Sound Power | 102 dB(A) |
| Sound Pressure | 91 dB(A) |
| Sub-Type | Circular Saw |
| Suitable For | Wood |
| Type | Circular Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration Cutting Wood | 2.5 m/sec² |
| Vibration K Factor | 1.5 m/sec² |
| Voltage | 18 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
It saws like a sawy thing. If I have one issue it is that I can find no manufacture that produces power tools for us left handers
Excellent product and excellent service at toolstation
Great saw for a great price. Does what a saw should do & very user friendly.