| Battery Included | No |
| Blade Diameter | 260 mm |
| Blade Length | 260 mm |
| Blade Location | Centred |
| Blade Strength | High |
| Bore Diameter | 30mm |
| Brand | Makita |
| Cable Length | 2.5 m |
| Collectable/ Vintage | No |
| Colour | Blue/Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 45° |
| Cutting Depth | 91mm |
| Input Wattage | 1510 W |
| Item Diameter | 260 mm |
| Item Height | 63.3 cm |
| Item Length | 82.5 cm |
| Item Weight | 20.6 kg |
| Item Width | 53.6 cm |
| Laser Guide | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Max Bevel Range | 48 - 48 º |
| Max Cutting Capacity at 0° | 91 x 310 mm |
| Max Cutting Capacity at 45° | 91 x 218 mm |
| Max Mitre Range | 60 - 60 º |
| Model | LS1018LN |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | LS1018LN |
| No Load Speed | 3200 rpm |
| Number of Batteries | 0 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Set Includes | Blade, Dust Bag, Vice, Wrench |
| Sound Pressure Level | 91 dB(A) |
| Sub-Type | Slide Compound Mitre Saw |
| Suitable For | Wood, Plastic |
| Type | Mitre Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration K Factor | 1.5 m/sec² |
| Voltage | 240 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
I have always purchased DeWalt tools and own one of their miter saws. I needed a second saw for another site and this one included all the features (and more) but at a lower price. Works really well, seems robust enough and even has a soft start which is better than the hard start the DeWalt uses. Laser line is OK but not always helpful.