Compare 3 prices for Makita 255mm 1500W Single Bevel Mitre Saw 240V — from £157.99 to £224.99 across 3 UK sellers including Power Tool Mate, Tool Store Direct, Screwfix. Save up to £67.00 (30%).
| Battery Capacity | 5 cm |
| Battery Included | No |
| Blade Diameter | 255 mm |
| Blade Length | 255 mm |
| Blade Location | Centred |
| Blade Material | Tungsten Carbide Tipped (TCT) |
| Blade Strength | High |
| Blade Width | 2.5mm |
| Bore Diameter | 30mm |
| Brake Type | Electric Brake |
| Brand | Makita |
| Cable Length | 2.5m |
| Collectable/ Vintage | No |
| Colour | Silver |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 45° |
| Cutting Depth | 90.5 mm |
| Double Insulated | Yes |
| Handle Material | Plastic/Rubber |
| Item Diameter | 255 mm |
| Item Height | 63.3 cm |
| Item Length | 530mm |
| Item Weight | 20.6 kg |
| Item Width | 476mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Max Bevel Range | 45 - 0 degrees |
| Max Cut at 45° | 90.5 x 67 mm |
| Max Cut at 90° | 90.5 x 95 mm |
| Max Mitre Range | 45 - 52 degrees |
| Model | LS1040 |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | LS1040/2 |
| No Load Speed | 4200 rpm |
| Number of Batteries | 0 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Pieces | 7 |
| Power Source | Corded Electric |
| Set Includes | Blade, Dust Bag, Vice, Wrench, Holder Set, Triangular Rule |
| Sub-Type | Mitre Saw |
| Suitable For | Wood, Plastic |
| Type | Mitre Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 240 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience