| Action | Grinding/Cutting |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Battery Included | No |
| Battery System | LXT Lithium-Ion |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bore Diameter | 22.23 mm |
| Brake Type | Electric Brake |
| Brand | Makita |
| Chuck Size | 22.23 mm |
| Chuck Type | X-LOCK |
| Colour | Blue |
| Disc Diameter | 125mm |
| Features | Brushless Motor, X-LOCK, Variable Speed, Electric Brake |
| Item Diameter | 125mm |
| Item Height | 145mm |
| Item Length | 382mm |
| Item Weight | 2.5kg |
| Item Width | 140mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (Extended to 3 via registration) |
| Model | DGA519Z |
| Motor Type | Brushless |
| Mounting System | X-LOCK |
| MPN | DGA519Z |
| No Load Speed | 3,000 - 8,500 rpm |
| Noise Sound Pressure | 80 dB(A) |
| Number of Items in Set | 3 |
| Power Source | Battery |
| Safety Features | AFT, ADT, Anti-restart function |
| Set Includes | Bare Tool, Side Handle, Wheel Cover |
| Speed | 3,000 - 8,500 rpm |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration K Factor | 1.5 m/sec² |
| Voltage | 18 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
very good product, job well done, recommend for good use
An excellent angle grinder - particularly like the variable speed and easy of use
Good grinder has some nice features like the dial to turn down the blade speed very useful I found