| Action | Grinding/Cutting |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Battery Capacity | Compatible with Makita 18V LXT batteries |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bore Diameter | 22.23 mm |
| Brand | Makita |
| Chuck Size | 22.23 mm |
| Chuck Type | X-LOCK |
| Colour | Blue/Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Disc Diameter | 115 mm |
| Electronic Brake | Yes |
| Features | Brushless Motor, X-LOCK, Variable Speed, Electric Brake, ADT, AFT |
| Item Diameter | 115 mm |
| Item Height | 145 mm |
| Item Length | 382 mm |
| Item Weight | 2.4 kg |
| Item Width | 130 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 years with registration) |
| Maximum Torque | Not Specified |
| Model | DGA467Z |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DGA467Z |
| No Load Speed | 3,000 - 8,500 rpm |
| Noise Sound Pressure | 80 dB(A) |
| Number of Batteries | 0 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Overload Protection | Yes |
| Power | 18V |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Bare Tool, Side Handle, Guard |
| Soft Start | Yes |
| Speed | 3,000 - 8,500 RPM |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration K Factor | 1.5 m/sec² |
| Voltage | 18 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
It's a nice hand held grinder. Easy to use, well balanced, good for cutting metals and stone/tiles with the right blades. The on/off switch does take a bit of time to get used to but it's a safety feature to prevent accidental switching on. I bought this to replace a previous one that was 12 years old - so they do have a long life.
Great tool but Just make sure you can get the “x lock” cutting discs that fit this product before you buy it.
So very useful not to have to carry disc changing tools when working in the garden for example or on a ladder, the range of discs is a little limited at present which is perhaps the only drawback
Really nice and easy to set up , works so smooth, also the way the blade pop in and out is so easy to chnage its amazing.
The 18v makita platform tools are all trade rated. This brushless Grinder is great for heavy and light use.
Very good very nice cuts thru tiles like thru butter
Only just started using this tool, but early impressions are very good. My unit was made in Belgium and feels very well made and refined, as is normally the case with Makita products. I do like the x-lock system but it may not appeal if you have a large amount of standard discs. There appears to be a limited amount of aftermarket discs available at the moment, but hopefully this will change as more people adopt the system. I believe x-lock discs can be used on the usual spindle lock grinders.