| Base Material | Aluminum |
| Battery Capacity | Not Included (Body Only) |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | Lithium-Ion (LXT) |
| Blade Width | 82mm |
| Brand | Makita |
| Cable Length | Cordless |
| Colour | Blue/Black |
| Compatible With | Makita 18V LXT Batteries |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Cutting Speed | 1,900 SPM |
| Dust Extraction | AWS Bluetooth Capable |
| Features | 360 Degree Die Rotation, Star Protection, LED Warning Light, Anti-restart |
| Inner Cutting Radius | 45mm |
| Item Height | Unknown |
| Item Length | Unknown |
| Item Weight | 3.3 kg |
| Item Width | Unknown |
| Manufacturer Warranty | Unknown |
| Max Cutting Capacity Aluminium | 2.5mm |
| Max Cutting Capacity Mild Steel | 1.6mm |
| Max Cutting Capacity Stainless Steel | 1.2mm |
| Max Planing Depth | 3 mm |
| Max Rebate Depth | 25 mm |
| Maximum Planning Width | 8 cm |
| Model | DKP181Z |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DKP181Z |
| No Load Speed | 12,000 rpm |
| Noise Sound Power | 95 dB(A) |
| Noise Sound Pressure | 84 dB(A) |
| Number of Blades | 2 |
| Outer Cutting Radius | 50mm |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Switch Type | Slide Switch |
| Type | Routers & Planers |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration K Factor | 1.5 m/sec² |
| Vibration Planing Softwood | 5.0 m/sec² |
| Voltage | 18 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
Well balanced planer with an easy grip to get a quality finish Mikita has the prime spot in my opinion.
Very service from every local staff. Reserve and collect service is the best.