| Base Material | Magnesium Die-cast |
| Base Plate Material | Aluminum |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Battery Included | No |
| Battery System | LXT Lithium-Ion |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Diameter | 165 mm |
| Blade Length | Not Applicable |
| Blade Location | Left |
| Blade Material | Carbide Tipped |
| Blade Strength | High |
| Blade Width | Not Applicable |
| Bore Diameter | 20 mm |
| Bore Size | 20 mm |
| Brake Type | Electronic |
| Brand | Makita |
| Cable Length | Not Applicable |
| California Prop 65 Warning | Unknown |
| Charging Time | Not Applicable |
| Color | Blue/Black |
| Colour | Blue/Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Angle | 90° |
| Cutting Depth | 20 mm |
| Guide Rail Compatible | Yes |
| Handle Material | Plastic/Rubber |
| Item Diameter | Not Applicable |
| Item Height | Not Applicable |
| Item Length | Not Applicable |
| Item Weight | 3.4 kg |
| Item Width | Not Applicable |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Max Cut at 45 Degrees | 41 mm |
| Max Cut at 50 Degrees | 37 mm |
| Max Cut at 90 Degrees | 57 mm |
| Max Cutting Capacity wood 45° | 39 mm |
| Max Cutting Capacity wood 90° | 57 mm |
| Model | GKS 18V-57 G |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DHS680Z |
| No Load Speed | 5000 rpm |
| No-load speed | 3,400 rpm |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Pieces | 5 |
| Power Source | Battery |
| Safety Type IP | Unknown |
| Set Includes | Circular Saw, Dust Adapter, Allen Key, Parallel Guide, L-BOXX Inlay |
| Sound Power Level | 94 dB(A) |
| Sound Pressure Level | 80 dB(A) |
| Suitable For | Wood, Plastic |
| Type | Circular Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration Emission Value | 2.5 m/s² |
| Vibration K Factor | 1.5 m/sec² |
| Voltage | 18 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
Excellent. Not having to faff with cables makes cutting easier
Excellent saw and a great price and toolstation got it to me the next day even on the bank Holiday weekend
Fantastic cordless saw, very reasonable priced and was held in stock when I needed it most..
very nice bit of kit, only down side is it's better suited for a left handed person
Brilliant! My previous circular saw was an old 133mm 240v Bosch and it was almost impossible to get new blades so I bought the Makita; what a change! Very powerful, easy to use and of course I can use all my Makita batteries…