| Base Material | Aluminum |
| Battery Capacity | Not Included |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (LXT) |
| Battery Type | Lithium-Ion (LXT) |
| Bevel Capacity | 0 - 50 Degrees |
| Blade Diameter | 165mm |
| Blade Length | Not Applicable |
| Blade Location | Left |
| Blade Material | Tungsten Carbide Tipped (TCT) |
| Bore Diameter | 20mm |
| Brand | Makita |
| Cable Length | Cordless |
| California Prop 65 Warning | Unknown |
| Charging Time | Depends on Battery and Charger |
| Color | Blue/Black |
| Colour | Blue/Black |
| Compatible With | Makita 18V LXT Batteries |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Cutting Angle | 0 - 50 Degrees |
| Cutting Depth | 57mm at 90°, 40mm at 45°, 36mm at 50° |
| Handle Material | Rubberized Soft Grip |
| Item Weight | Approx. 3.1kg |
| Manufacturer Warranty | Standard Makita Warranty |
| Max Cut at 45 Degrees | 40mm |
| Max Cut at 50 Degrees | 36mm |
| Max Cut at 90 Degrees | 57mm |
| Model | DSS611Z |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | DSS611Z |
| No Load Speed | 3700 rpm |
| Number of Items in Set | 5 |
| Number of Pieces | 5 |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Saw Body, TCT Blade, Hex Wrench, Guide Rule, Dust Nozzle |
| Sound Power | 102 dB(A) |
| Sound Pressure | 91 dB(A) |
| Suitable For | Wood, Timber |
| Type | Circular Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration K Factor | 1.5 m/sec² |
| Voltage | 18V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
Great little saw, it's relitivly quite and powerful, comfortable to use, great little purchase *****
Quick and Easy purchase via the app, with availability straight away for collection. The product is fantastic to use
Saves so much time and is easy to use. Usual Makita build quality. Don't know how I ever managed without one. Wish I'd got it years ago.
Very nice and handy tool. Light weight easy to use.
Makita saw does what its supposed to happy days.Better than cutting by hand.
Cannot think how I managed before buying this cordless circular saw, Batteries from my cordless drill seem to last forever in the saw, And I am happy to recommend this,
Nice saw, not too heavy, perfect for slicing 2x4. 5mah battery last half of day
Just what I needed to go with my original makita batteries.
Bought to trim doors, have Makita combo set so battery not needed so a good saving.
Swopped blade for 32tpi to get the better finish.
Works great!
Very nice piece of equipment, easy to use and safe
i am trying to hit the minimum character requirement - this product saws stuff real good!
I bought this to replace the brushless one I bought. The brushless one required a fairly expensive repair and I noticed there were numerous carcasses for sale on eBay for spares or repairs. So I bit the bullet and bought the brushed one and after about 100 short cuts it is doing exactly as expected so presently happy. PS I had the brushless one for circa two years, it was not heavily used (amateur DIY). So not very happy with the brushless but happy enough (at the moment) with this new one, just bought it mid April 2022.
Should have bought this year’s ago
Great addition to my makiita kit