| Amperage | 5 A |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Length | 30 mm |
| Blade Location | Centered |
| Blade Material | Bi-Metal |
| Blade Strength | Heavy Duty |
| Brand | Makita |
| Cable Length | 2.5 m |
| Capacity in Pipe | 130 mm |
| Capacity in Wood | 255 mm |
| Color | Blue/Black |
| Colour | Blue |
| Control | Variable Speed Trigger |
| Corded/Cordless | Corded |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Cutting Action | Reciprocating |
| Cutting Angle | Straight |
| Cutting Depth | 255 mm |
| Handle Material | Rubber/Plastic |
| Item Height | 33cm |
| Item Length | 447 mm |
| Item Weight | 3300 g |
| Item Width | 78.7cm |
| Length Of Stroke | 30 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Model | JR3051TK |
| Model Year | 2020 |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | JR3051TK/2 |
| Noise Sound Power | 99 dB(A) |
| Noise Sound Pressure | 88 dB(A) |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Pieces | 3 |
| Power Source | Corded Electric |
| Power Supply Cord | 2.5m |
| Set Includes | Carry Case, Blades |
| Stroke Length | 30mm |
| Strokes Per Minute | 0 - 3,000 spm |
| Suitable For | Wood, Plastic, Metal |
| Type | Reciprocating Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration Cutting Wood | 19.5 m/sec² |
| Vibration K Factor | 1.5 m/sec² |
| Voltage | 240 V |
| Wattage | 1200W |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
Just what I wanted good tool.
The carrying case is bit of a waste though, struggle to get the electrical lead in and no storage space for the blades so that will end up in the bin.
Excellent piece of kit, did everything I wanted in no time.
Great value for money as with all Makita tools very good.
The saw is an excellent machine and is more than powerful enough to do any job.
Great value, good quality.