Compare 4 prices for Knipex Alligator Water Pump Pliers PVC Grip 400mm 88 01 400 — from £65.06 to £75.95 across 4 UK sellers including I T S, BP Tools UK, Tooled Up and more. Save up to £10.89 (14%).
| Adjustment Positions | 11 |
| Brand | Knipex |
| California Prop 65 Warning | No |
| Capacities for Nuts | 95 mm |
| Capacities for Pipes | 90 mm |
| Color | Grey/Red |
| Country/Region of Manufacture | Germany |
| Features | Self-locking, Box-joint, Hardened teeth, XL Capacity |
| Finish | Grey atramentized |
| Handle Type | Non-slip plastic coated |
| Item Height | 20 mm |
| Item Length | 400 mm |
| Item Weight | 1190 g |
| Item Width | 75 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Material | Chrome vanadium electric steel |
| Model | Alligator |
| MPN | 88 01 400 |
| Number of Pieces | 1 |
| Size | 400 mm |
| Type | Water Pump Pliers |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
No reviews yet
Be the first to share your experience