Compare 5 prices for Knipex 1426160 160mm VDE Diagonal Insulation Stripper and Side Cutters — from £46.95 to £52.68 across 5 UK sellers including Tooled Up, My Tool Shed, Power Tool Mate and more. Save up to £5.73 (11%).
| AWG | 15 / 13 |
| Brand | Knipex |
| California Prop 65 Warning | Unknown |
| Color | Red/Yellow |
| Country/Region of Manufacture | Germany |
| Cutting Capacity Medium Hard Wire | 1.5 mm |
| Features | Insulated, Stripping Holes, Chrome Plated |
| Item Diameter | VDE |
| Item Height | 26 mm |
| Item Length | 160 mm |
| Item Weight | 216 g |
| Item Width | 53 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Material | Vanadium Electric Steel |
| Model | 14 26 160 |
| MPN | 14 26 160 |
| Number of Pieces | 1 |
| Size | 160 mm |
| Standard | DIN EN 60900 IEC 60900 |
| Stripping Capacity | 1.5 / 2.5 mm² |
| Type | Diagonal Cutter / Stripper |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
No reviews yet
Be the first to share your experience