Compare 6 prices for Kärcher Water Connection Set — from £29.95 to £35.99 across 6 UK sellers including Tooled Up, My Tool Shed, Screwfix and more. Save up to £6.04 (17%).
| Application | High-pressure cleaning, Garden watering |
| Brand | Kärcher |
| Burst Pressure | 24 Bar |
| Colour | Yellow/Black |
| Compatible With | All Karcher Pressure Washers (K2-K7) |
| Connection System | Universal Click System |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Features | Kink-resistant, Aqua Stop, Phthalate-free, UV-protected |
| Hose Diameter | 3/4" |
| Hose Length | 10m |
| Interests | Home Maintenance, Gardening, Car Detailing |
| Item Depth | 370 mm |
| Item Diameter | 3/4 inch |
| Item Height | 105 mm |
| Item Length | 370 mm |
| Item Weight | 2400 g |
| Item Width | 370 mm |
| Manufacturer Warranty | Standard Karcher Warranty |
| Material | PVC |
| Model | 2.645-156.0 |
| MPN | 2.645-156.0 |
| Number of Items in Set | 4 |
| Number of Pieces | 4 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Retail Coil with Header Card |
| Retired | No |
| Suitable For | Pressure Washers, Garden Taps |
| Tap Adapter Thread | G3/4 |
| Temperature Range | -20 to +65 °C |
| Type | Parts - High Pressure Hose |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Set |
| UV Resistance | Yes |
No reviews yet
Be the first to share your experience