Compare 3 prices for Kärcher LMO 1833 Cordless Lawn Mower, 1x 5.0Ah Battery & Charger — from £282.95 to £299.00 across 3 UK sellers including Tooled Up, My Tool Shed, Machine Mart. Save up to £16.05 (5%).
The Karcher LMO 18-33 Cordless Lawn Mower is lightweight, manoeuvrable and gives excellent results.
Its 2-in1 mowing system gives you the choice to have grass collected in the catcher box or spread over the lawn as a natural fertiliser using the mulching plug.
The catcher box has a fill level indicator so you know when its ready to empty.
Its foam handle has switches on both sides making it easy to use and comfortable and it's height adjustable to suit the user. It also folds for storage.
Also includes a safety key to prevent unintentional start-up
| Battery Life | 5 Ah |
| Blade Style | Rotary |
| Brand | Kärcher |
| Colour | Yellow |
| Cutting Width | 33 cm |
| Engine Size | 18V |
| Engine Type | Battery Operated |
| Features | Cordless |
| Item Height | 33 cm |
| Model | LMO 18-33 |
| MPN | 14444020 |
| Power | 18V |
| Power Source | Battery |
| Propulsion Type | Propelled by Hand |
| Tank Capacity | 18 L |
| Type | Push Lawn Mowers |
| Voltage | 18 V |
| Year Manufactured | 2020 |
No reviews yet
Be the first to share your experience