| Brand | Kärcher |
| Cable Length | 500 cm |
| Colour | Yellow |
| Engine Size | 50 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Features | Quick Connect, Stand, Lightweight, Auto Stop / Start, Soap Tank, Integrated Carry Handle, Compact |
| Fuel Tank Capacity | 0.5 L |
| Horsepower | 1 HP |
| Item Weight | 3.9 kg |
| Material | Plastic |
| Maximum Pressure | 110 bar |
| Model | K2 Power Control |
| MPN | 16736040 |
| Noise Level | 74 dB |
| Power | 1400 W |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Line | Karcher K2 |
| Soap Tank Capacity | 0.25 L |
| Style | Contemporary |
| Type | Cold Water Pressure Washer |
| Voltage | 240 V |
| Year Manufactured | 2021 |
Very good Lightweight. Compared with older designs.
I bought this product K2 and am happy with it and does what it says
I wish I got this sooner. Having the round attachment cut down the time of cleaning my large concrete patio by 2 thirds. Less water used so better for the environment. It was a which best buy. Definitely worth it.
Exelaint machine , only trouble is that the pipe for the shampoo is not the size they say it is ??
I had an old Karcher which lasted 20 years- brilliant! The K2 was a sad disappointment - it has packed up completely after about 2 years.
This machine is light and easy to lift. With the rotating head, it cleans brilliantly, l wish I had bought it years ago
I bought this a few months ago and have been really pleased with performance, I especially like the patio cleaning attatchment, which is so efficient and makes cleaning my large patio much easier and in less than half the time or effort.
Bought primarily to clean an indian limestone patio and it has proved a good purchase. Used twice on our own large patio and also on two others. Restored them to looking like new. Also used to clean a featheredge fence almost back to new and to blast slippery mildew off a shed balcony. A very useful piece of kit. Quite small and easy to move around too.
No where to store jetwash hose. Electric cable no wh r e near longer enough. Very loud
Patio head was great. …………:.:::::::::…………:………………….
Great pressure washer everything a home owner will ever need
Easy assembly, but smaller pieces very flimsy. I found it very hard to attach the hose without it leaking. After a helping hand to attach the hose ,all worked well with amazing results
I bought recently still trying to get spare part at iwant is the clip that holds the pressure hose to machine it is number 15 in the instructions any chance of getting one this is my third time of enquiring
I bought this about a month ago, used it twice and it was great. But tried to do my front patio today and motor won’t kick in. You tubed and it seems it is a common problem -airlock in the pump. 4 hours trying to clear it but no good. Friend suggests it has popped a seal, need to return it.
I bought this reading the reviews and pictures alike. When the pressure washer was delivered all was well. It wasn’t until I tried to use the T150 patio cleaner. The picture on the website at the time, and on the box was different to what was inside. It was missing the bristle attachment. Apparently this has been removed! The website has now been updated to show the patio cleaner with no bristle attachment!! Unfortunately for me at the time of purchase, this was not the case!!
Very powerful little unit for the size it is. Very happy and a good price as well
I got this as my old one died. I did lots of research and decided on this.
Very happy with our purchase,adequate for what we need
Powerful tool that does the job. Bought for cleaning patio but can see me using it for other jobs Bundle pack was good value for money.
Great price easy to order and collect tried other pressure washers but karcher still the best