| Brand | Kärcher |
| Colour | Yellow |
| Engine Size | 50 cc |
| Features | Auto Stop / Start, Soap Tank, Quick Connect, Stand, Lightweight, Compact, Integrated Carry Handle |
| Fuel Tank Capacity | 0.5 L |
| Item Weight | 3.9 kg |
| Material | Plastic |
| Maximum Pressure | 110 bar |
| MPN | 16735230 |
| Noise Level | 74 dB |
| Power | 1400 W |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Line | Karcher K2 |
| Soap Tank Capacity | 0.25 L |
| Type | TBA |
| Voltage | 230 V |
| Year Manufactured | 2023 |
Quite light weight compared to my previous one (some website unit). The brushes on the head have worn down quickly. Only used it a couple of times
Great item. Simple to use. Good value for money. Doesnt tale up mucb room to store
Professional in every way for small machine , the hover part is magical
Bought to replace a 15 year old jet washer that
finally died. Wished I’d done it years ago as it
took me half the time to complete a large deck
and drive jet wash.Powerful enough for most domestic jobs, easy to use with a two year
warranty if you register it. Excellent.
Excellent power washer bought for washing my car. Done a really good job
Very disappointed, was ex display, not even boxed properly
Cleaned the patio , drive, paving slabs, brick walls, and side passage in no time. Not as powerful as the Bosch (too powerful over small area, ages to clean larger area) and less concentrated but cleaned to amazing standard. Just need sunglasses now! Was not expecting kit to include cleaning supplies. Very impressed!
The pressure is plenty high enough for the tasks I need it to complete. The body of the washer is compact and well made, the hose and electric cable a decent length. So happy with my purchase.
A great bit kit with so many additional fitments. Good value for money.
Really easy to set up and use, great for home applications like cleaning the patio and washing the car, good price too.
Easy to assemble, good quality product,Easy to buy and pick up next day.
Have bought products from Toolstation many times before and will continue to do so in the future.
I’m really happy with the performance of the Karcher K2. It’s small, lightweight, and very easy to handle — perfect for quick cleaning jobs around the house and garden. Despite its compact size, it’s surprisingly powerful and gets the job done well, from patios to garden furniture.
Thanks to Toolstation for the fast service and great price!
Bought as a present for my husband. He’s delighted with the product and the results so far. Only downside is he found the instructions weren’t very clear or comprehensive, but Google was very useful!
Very helpful staff in my local Toolstation branch.
Excellent piece of kit. Managed to get at a good price
Excellent little machine for dirt and loose paint. I’ve had cheaper washers and it’s not worth the bother. Might as well just get a Karcher.
Excellent! Made short work of my sandstone/brick wall clean up.
This is a good bit of kit for the price, the patio cleaner head is brilliant, so easy to use
Tried everything to clean my slabs this karcher was spot on with the accessories
Perfect for what I needed it for, very pleased indeed
Easy to set up, nice price, was powerfull enough, for the ijob