| Assembly Required | Yes |
| Brand | Kärcher |
| Colour | Yellow |
| Features | Integrated Carry Handle, Compact |
| Item Height | Tool |
| Item Weight | 8.62kg |
| Items Included | Patio Cleaner |
| Maximum Pressure | 120 bar |
| Model | Karcher K3 |
| MPN | KARK3PCCH |
| Noise Level | Karcher |
| Power | 1600 W |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Line | Karcher K3 |
| Type | Cold Water Pressure Washer |
| Voltage | 240 V |
Everything you need in the box. Easy to assemble and get working. Powerfull but quieter than my old machine.
I brought this kaercher just 3 weeks ago for moving in our new house as some areas needed power washing and it made light and quick work of it very impressed although I’ve haven’t tried it on my car yet. .
I’ve always had capture and never been let down yet this is a great pressure washer with lots of accessories
The Karcher K3 is a excellent power washer it can be used for many things I use it to wash my car and keep my driveway clean and tidy it has a good choice of power settings for all the different jobs around the garden I definitely recommend the K3to anyone looking to get a new power washer.
Really happy with this jet washer. Cleaned our patio using the circular attachment in a fraction of the time taken with our last one.
Would recommend
Bought this as a gift and they love it! It’s light and easy to use.
A great value for money product for doing the patio and the car. Really powerful and easy to handle. Really like the long hose.
New purchase. Already cleaned front drive and rear patio. Delighted with results and the power of our new K3. Perfect for our needs.
Ok but no more than average.
Quality not great on machine or accessory
Very good machine did our patio and it’s got a new look and it really ok as my wife used it and did a really good job
The product worked well for exactly 12 months and then the internal pump failed and had to go back to Karcher to be repaired. A number weeks later I have received my ‘Fixed’ washer back yet it is now missing the hose that allows connection to external liquid products. I expect it will yet again have to go back to be sorted due to poor workmanship!
Light weight easy to use. Assembled by clicking together no tools needed
Karcher K3, not as powerful as I expected but okay. Disappointed with car foam/shampoo sprayer going to have purchase a snow lance. Nice and lightweight for moving around. Happy with the service from ToolStation.
Got this just after Christmas in the sale after my 14 year old Karcher gave up on me. Definitely worth it. The variable lance gives me fantastic control over the power without having to change lances. The inbuilt detergent reservoir is great and prevents spills. I’ve used it so many times already.
Fantastic product, fantastic price,fantastic service, fantastic guarantee period of six years.
What is there not to like.
So far so good it cleaned my patio and my concrete path nicely
Wonderful piece of equipment would highly recommend, why go anywhere else when you can buy direct from the manufacturer and good price's a bonus .
Good bit of kit. Perfect sized hose and very good pressure
I have had a Karcher Pressure washer before and bought a new one recently. The product is good quality as usual but the instructions are terrible. It would be very difficult to understand for someone who has not had a pressure washer before.
I’ve used this to jet wash flags, it seems well built and it’s v powerful. I think it was reasonably priced too, without undue abuse or harsh treatment I think it could last a good long time so I’m pleased with it