Compare 3 prices for Makita GA5021/1, Angle Grinder, Electric, 5in., 11,000rpm, 110V, 1050W — from £129.99 to £143.88 across 3 UK sellers including Screwfix, Tools 4 Trade, BP Tools UK. Save up to £13.89 (10%).
| Action | Rotary |
| Application | Grinding/Cutting |
| Battery Included | No |
| Bore Diameter | 22.23 mm |
| Brand | Makita |
| Colour | Blue/Black |
| Compatible Brand | Makita |
| Compatible Product | 125mm Discs |
| Control Style | Trigger Switch |
| Corded/ Cordless | Corded |
| Country/Region of Manufacture | Japan |
| Current Type | AC |
| Disc Diameter | 125 mm |
| Features | Super Joint System (SJS), Double Insulated, Ergonomic Grip |
| Item Diameter | 125 mm |
| Item Height | 112 mm |
| Item Length | 390 mm |
| Item Weight | 2.7 kg |
| Item Width | 139 mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Material | Metal/Plastic |
| Model | GA5021 |
| MPN | GA5021/1 |
| No Load Speed | 11,000 rpm |
| Number in Pack | 1 |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Switches | 1 |
| Operation Method | Manual |
| Orientation | Handheld |
| Plug Type | Yellow CEE 110V |
| Power | 1050 W |
| Power (W) | 1050 W |
| Power Source | Corded Electric |
| Resistance Properties | Dust Resistant |
| Spindle Size | M14 x 2mm |
| Style | Angle Grinder |
| Suitable For | Metal, Stone, Masonry |
| Switch Style | Trigger |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 110 V |
Makita Corporation is a Japanese manufacturer of professional power tools and accessories, founded in 1915. It operates worldwide with a broad range of products in cordless, electric and outdoor power tool categories. The company is known for innovation and quality in the global tool market. Makita ships tools and batteries in many regions including the UK, Europe, and North America. Makita operates over multiple factories and has a long history of tool development. Makita is recognised as one of the leading power tool brands. Makita offers a wide variety of power tools, accessories, and tool batteries.
Makita (UK) Limited, Michigan Drive, Tongwell, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK15 8JD, UK
Cordless tools, power tools, outdoor equipment, batteries and chargers, accessories
No reviews yet
Be the first to share your experience