| Action | Ratcheting |
| Brand | Draper |
| Colour | Silver |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Drive Size | 3/8 in |
| Drive Type | Square |
| Features | Adjustable, Click-off, Heavy Duty |
| Item Height | 50mm |
| Item Length | 350mm |
| Item Weight | 850g |
| Item Width | 50mm |
| Manufacturer Warranty | Lifetime (standard Draper warranty) |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Model | Draper 78641 |
| MPN | 78641 |
| Number of Pieces | 1 |
| System of Measurement | Metric/Imperial |
| Torque Range | 10-80Nm |
| Type | Torque Wrench |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
I only bought this to complete one job on a car therefore I've only used it a couple of times. It seems sturdy enough. Fine for the DIY'er but not sure how long it would last with frequent use.
Replaced my old one which had stopped working properly.
Works as expected and clicks when it hits the sweet spot (though I have no idea if the torque setting value itself is accurate).
Gave me some level of security, (though it might be a false one), that the relevant bolts were as tight as they needed to be.
Not used in anger yet but feels sturdy. The guys at tool station Sevenoaks are always great.
Did just what I wanted for replacing brakes and tightening alloy wheel nuts accurately
Was restoring a bike and needed to torque the bolts so bought this wrench , well priced and works great
After only using 3 times it failed so I had to return it. I was only torquing to 120Nm so it was well within it’s capacity.
good value and accurate out of the box when tested
Excellent product very well manufactured as you would expect from draper .very easy to use saves all that guesswork highly recommended and a great price to boot
Great low cost torque wrench. Comes in hard case. Does the job perfectly well.
The wrench is perfect and does just what l needed it for
A great piece of kit. For me the reason for the purchase was the top range of 210 Nm which is beyond the capability of most other torque wrenches
Good solid torque wrench. Used various times now really happy with it and it’s a good price.
Excellent product so far but only used on one job yet
Just the job for tightening wheels. Great for the price
Excellent online service, good torque wrench, fit for purpose
Bought for correctly torquing the wheel bolts on my van. Be cause someone else thought they needed 400-500 Nm to be sure.
Very good torque wrench would recommend to friends
Works as described - it does have a switch so that you can tighten in both directions
Great fast service. My original torque wrench broke as i was finishing an engine rebuild. Half an hour later i was back in business.
Fantastic price for the quality very accurate definitely recommend to any body who’s looking not to break the bank