| Action | Rotary |
| Air Inlet Size | 1/4" BSP |
| Average Air Consumption | 6.5 cfm |
| Bore Size | 16 mm |
| Brand | Draper |
| Color | Blue |
| Colour | Blue |
| Corded/ Cordless | Cordless |
| Disc Diameter | 100 mm |
| Flow Rate | 184 L/min |
| Free Speed | 9,000 rpm |
| Item Diameter | 100 mm |
| Maximum Working Pressure | 90 psi |
| Model | 70832 |
| MPN | 70832 |
| Power Source | Pneumatic |
| Sound Pressure Level | 87 dB(A) |
| Spindle Size | M10 x 1.5 |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Vibration Level | 2.43 m/s² |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Wheel Type | Grinding/Cutting Wheel |
Not bad but not brilliant. I run my compressor up around the max bar for this tool but it struggled with the simple task.