| Action | Standard |
| Application | Cutting and Grinding |
| Battery Included | No |
| Brand | DeWalt |
| Cable Length | 4m |
| Case Type | Hard Plastic Carry Case |
| Colour | Yellow |
| Corded/ Cordless | Corded |
| Disc Diameter | 230mm |
| Handle Type | Two-Position Side Handle |
| Item Diameter | 230mm |
| Item Height | 151mm |
| Item Length | 490mm |
| Item Weight | 5.2kg |
| Model | DWE492K-LX |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | DWE492K-LX |
| No Load Speed | 6600 rpm |
| Plug Type | Requires 110V 32A Plug |
| Power | 2200 W |
| Power (W) | 2200 W |
| Power Rating | 2200W |
| Power Source | Corded Electric |
| Safety Features | Abrasion Protection |
| Spindle Thread | M14 |
| Switch Type | Trigger |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 110 V |
DEWALT is a professional power tool and accessories brand operated by Stanley Black & Decker, serving construction, industrial, and demanding DIY users with cordless platforms, jobsite solutions, and storage systems.
Cordless and corded power tools, hand tools, accessories, batteries/chargers, outdoor power equipment, storage, fasteners/anchors, and jobsite systems (e.g., XR, FLEXVOLT, TOUGHSYSTEM, TSTAK).
Good product, but came with no plug. Was quite surprised by this.
Excellent very powerful. It’s got the dewalt brand. The guard needs a screwdriver to adjust. Doesn’t really bother me, better then a broken quick release like my old titan. Also didn’t come with its 110v plug attach. No bother, just wasn’t told so didn’t order one. Time is money - having to pop to the shop to pick one up.
Not tried it yet but seams good