Compare 6 prices for DeWalt DWE4206K 1010W 115mm Angle Grinder 110V — from £86.99 to £149.99 across 6 UK sellers including Screwfix, Travis Perkins, Tooled Up and more. Save up to £63.00 (42%).
| Action | Rotary |
| Battery Included | No |
| Brand | DeWalt |
| Cable Length | 2.5m |
| Case Type | Hard Kit Box |
| Colour | Yellow |
| Corded/ Cordless | Corded |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Disc Diameter | 115 mm |
| Guard Type | Tool-Free |
| Handle Type | Anti-Vibration |
| Item Diameter | 115 mm |
| Item Height | 600 mm |
| Item Length | 285 mm |
| Item Weight | 2.1 kg |
| Item Width | Not Specified |
| Manufacturer Warranty | 1 Year (3 Years with registration) |
| Max Disc Thickness | 6mm |
| Model | DWE4206K |
| Motor Type | Brushed |
| MPN | DWE4206K-LX |
| No Load Speed | 11000 rpm |
| Power | 1010 W |
| Power (W) | 1010 W |
| Power Rating | 1010W |
| Power Source | Corded Electric |
| Safety Features | No-volt Release |
| Spindle Thread | M14 |
| Switch Type | Slide Switch |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 110 V |
DEWALT is a professional power tool and accessories brand operated by Stanley Black & Decker, serving construction, industrial, and demanding DIY users with cordless platforms, jobsite solutions, and storage systems.
Cordless and corded power tools, hand tools, accessories, batteries/chargers, outdoor power equipment, storage, fasteners/anchors, and jobsite systems (e.g., XR, FLEXVOLT, TOUGHSYSTEM, TSTAK).
No reviews yet
Be the first to share your experience